Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

publikované: 27.6.2017

VIDEO Omladinu „žlto-modrých“ čakajú veľké zmeny

VIDEO Omladinu „žlto-modrých“ čakajú veľké zmeny

Basketbalový klub Good Angels Košice sa v uplynulom ročníku mohol tešiť nielen zo zisku štrnásteho extraligového primátu v rade, či triumfu vo Východoeurópskej lige žien, ale aj ocenením Mládežnícky basketbalový klub sezóny 2016/2017. Pokiaľ tituly národného šampióna i víťaza EEWBL sa pokúsia „žlto-modrí“ obhájiť, tak znovu získať ten mládežnícky sa im určite nepodarí.

Aj keby mohlo toto konštatovanie vyznievať pesimisticky, tak skutočný dôvod je omnoho pozitívnejší. Je výsledkom snahy vedenia košického klubu o koncepčnosť, efektívnosť a profesionalizáciu práce s talentovanou mládežou, o ktorú sa už v novom súťažnom ročníku bude starať občianske združenie Young Angels Academy.

Nielen neustále kritizovaný Zákon o športe bol impulzom pre rozbehnutie činnosti „žlto-modrej“ akadémie. Aj doslova existenčné problémy niektorých iných dievčenských basketbalových klubov v Košiciach zintenzívnil rozbeh činnosti Young Angels Academy, ktorá chce pokračovať v šľapajach svojho predchodcu.

Ten sa po sérii seniorských úspechov do práce s mládežou pustil v sezóne 2008/09, vtedy ešte pod názvom Maxima Broker Košice. O rok na to už pod deravými košmi žlto-modré dresy potili hráčky Dannax Sport, ktoré si môžete pamätať aj z ich účinkovania v Extralige žien, v ktorej v ročníku 2011/12 družstvo zložené z dievčat do 20 rokov bojovalo o bronzové medaily.

O dva roky neskôr sa na našej mládežníckej klubovej scéne objavuje názov Young Angels, pod ktorým v predošlom ročníku vystupovalo v slovenských mládežníckych súťažiach 9 tímov, v nadnárodnej Európskej dievčenskej basketbalovej lige ďalšie dva a v stredoeurópskej Basketgirls Superchallenge ešte jedno družstvo.

Počas doterajšieho pôsobenia pod krídlami klubu Good Angels sa košickým basketbalovým nádejam podarilo získať 15 majstrovských titulov, 9 strieborných trofejí a 7 kolekcií bronzových medailí. Tieto ocenenia všetkých v metropole východu tešia, ale tak ako doposiaľ v klube Good Angels neboli, tak ani v Young Angels Academy nebudú primárnym cieľom, či kritériom kvality.

Ústredným motívom fungovania košickej basketbalovej akadémie bude výchova dievčat v záujme ich konkurencieschop­nosti v medzinárodných konfrontáciách tak na klubovej, ako aj reprezentačnej úrovni. To chcú v metropole východu dosiahnuť aj tak, že s mládežou budú pracovať profesionálni tréneri a hráčky si budú svoje schopnosti môcť konfrontovať aj so súperkami zo zahraničia.

Fotogaléria