veolia-102022

Autor: Marek Grondžel

Historicky premiérový Federálny pohár sa basketbalistkám Young Angels Košice získať nepodarilo. Východniarky nedokázali vo finále turnaja českých a slovenských klubov napodobniť prekvapujúci triumf nad Ružomberkom, ktorý im umožnil zabojovať o novú trofej.

Tá napokon putovala za rieku Morava a to zásluhou hráčok Sokola Hradec Králové.

Košičanky si ideálnejší začiatok finálového duelu nemohli priať. Pokiaľ v úvodnej 5-minútovke slovenskému tímu vyšlo takmer všetko, tak ich súperkám skoro vôbec nič.

V útoku sa „leviciam“ podarilo nájsť cieľ až desiatym pokusom z hry a presne zakončujúce súperky začali v obrane zastavovať až od momentu, keď prehrávali 0:11.

Takýto priebeh však paradoxne viac pomohol zverenkyniam trénerky Romany Ptáčkovej. Potom ako prežili basketbalovú klinickú smrť sa začali do stretnutia vracať a aj preto „žlto-modré“ viedli po prvej štvrtine len o 7 bodov (13:20).

Krátko po úvodnej pauze musel trénerský tandem Radko Dvorščák – Ivana Jalčová siahnuť za stavu 20:22 po oddychovom čase, po ktorom však v Diplomat aréne pokračoval tuhý boj o každý kôš a ten prerušila až polčasová prestávka za stavu 38:41.

Pokiaľ na začiatku zápasu by sme basketbalovú katatóniu mohli diagnostikovať na strane Sokola Hradca Králové, tak rovnaký stav sme v úvode tretieho dejstva mohli vidieť v tíme Young Angels Košice. Jeho hráčky absolútne nezachytili vstup do druhej polovice duelu a v priebehu desiatich minút hry stratili nielen pôdu pod nohami, ale aj tesné polčasové vedenie.

Vplyvom 30 inkasovaných bodov sa z ich dvojbodového náskoku stalo 16-bodové manko (68:52) a pred záverečným dejstvom tak na Považí bolo o všetkom podstatnom rozhodnuté.

Posledná štvrtina už rozdané karty nepremiešala a postarala sa len o finálnu podobu záverečného rezultátu (83:68). S výnimkou tretej časti tohto duelu však vystúpenie, výsledky i konečné umiestnenie družstva Young Angels Košice na Federálnom pohári 2022 môžeme – aj vzhľadom na oklieštené a improvizované zloženie kádra – pokojne označiť za príjemné prekvapenie i nádejný prísľub pred blížiacim sa finálovým turnajom Slovenského pohára a najmä pred začiatkom extraligového play-off.

Sokol Hradec Králové (CZE) – Young Angels Košice (SVK) 83:68 (38:41)
Sokol Hradec Králové: Šotolová 18, Čuperková 9, Fišerová 8, Pokorná 7, Effangová 6 (Matušková 13, Bolardtová 9, Dautovičová 7, Vlčková a Vojtíková po 3, Bartáčková 0), trenérka: Romana Ptáčková.
Young Angels Košice: Fluker 29, Higgins 20, Jewett-Giles 12, Kristlová 4, Urbanová 0 (Plavnická 3, Mikovčáková, Spišiaková a Szmereková po 0), tréner: Radko Dvorščák.
TH: 15/9 – 25/19. Trojky: 6/30 – 3/19. Fauly: 20 – 18. 5 faulov: Jewett-Giles.
Štvrtiny: 13:20, 25:11, 30:11, 15:16.
Rozhodovali: Peterková, Obertová, Karabínová,.

Záznam zo zápasu:

Hodnotenie hlavného trénera YOUNG ANGELS Košice Radka Dvorščáka:

„V prvom rade by som chcel poďakovať celému kolektívu za neskutočnú energiu a srdiečko, ktoré do tohto turnaja vložili. Aj keď sme neboli favoritom dokázali sme postupne zdolať Slovanku a Ružomberok, čím sme sa dostali až do finále prvého ročníka Federálneho pohára. Tento úspech nám už nik nevezme a aj keď sme nedokázali vyhrať, musíme naše pôsobenie hodnotiť maximálne pozitívne. S Hradcom Králové sme mali výborný vstup do zápasu a aj polčasový výsledok nám dal reálnu šancu pomýšľať nad víťazstvom. Žiaľ nezvládli sme tretiu štvrtinu, ktorá sa ukázala ako kľúčový úsek hry. Nedokázali sme držať krok a postupne nám došla energia. Hradec Králové nás trestal za chyby a straty neskutočne efektívne. Každopádne vzhľadom k okolnostiam okolo možnej nominácie musíme byť spokojní a vážiť si s pokorou úspech, ktorý sme spoločne docielili.“

Hodnotenie hráčky YOUNG ANGELS Košice Kamily Plavnickej:

„Do finálového zápasu proti Hradeckym Lviciam sme vstupovali po skvelých výkonoch pozitívne naladené a motivované prezentovať sa kvalitnou hrou, ktorá nás dostala až sem. Náš potenciál sme ukázali hneď v prvých minútach zápasu, nakoľko sme v štvrtej minúte viedli až o 11 bodov. Dokázali sme efektívne využiť našu dominanciu v podkošovom priestore a vybudovať si markantný náskok. Lvice avšak behavým a rýchlym basketbalom dokázali rozdiel do polčasu znížiť na 2 body. Mrzí nás začiatok druhého polčasu, kde sme nedokázali so súperom držať krok a v priebehu pár minút inkasovali jednoduché koše a otvorené strely aj spoza trojkového oblúka, ktorými nám súper odskočil na dvojciferný rozdiel. Nanešťastie sme výsledok už nedokázali otočiť na našu stranu avšak aj napriek tejto prehre odchádzame z Piešťan hrdo so vztýčenou hlavou, nakoľko sme aj napriek oklieštenej zostave dokázali odohrať kvalitné a atraktívne zápasy s energiou a elánom. Celý turnaj nás zdobila kompaktná hra,či už v ofenzíve, alebo defenzíve a na takto nastavenej vlne hodláme surfovať čo najdlhšie. Striebro z vôbec prvého federálneho pohára je pre nás najmä motiváciou ďalej na sebe pracovať a zlepšovať sa ako tím.“

Autor fotogalérie: Laco Duračka Zdroj fotogalérie: basket.sk