veolia-102022

Po euforickom úvode došiel Popradčankám kyslík, Anjelky istým krokom do semifinále

Autor: Jozef Cyprán

Pokiaľ vládali, hrali s favoritom vyrovnanú partiu. Basketbalistky BAM Poprad začali po vonkajšej prehre o 26 bodov v domácej štvrťfinálovej odvete proti Young Angels Košice poriadne odvážne a tri úspešné trojky z úvodu ich dostali do eufórie. Zakríknuté „anjelky“ reagovali iba nezastaviteľnou Channon Flukerovou, ktorá zaznamenala zásluhou fyzickej prevahy pod košom prvých dvanásť bodov Košíc.

Hráčky spod Tatier síce nenachádzali recept na Flukerovú, no v prvej štvrtine si dokázali vypracovať šesťbodový náskok a ešte v pätnástej minúte prehrávali iba o jediný bod (30:31). Potom už ale tretí tím základnej časti výrazne pridal a ešte do polčasu si vypracoval pätnásťbodový náskok. Po prestávke už Košice úplne ovládli palubovku. Domácemu tímu povolili iba desať bodov a napokon vyhrali o 51.

My sme už viackrát ukázali, že doma dokážeme Košice v prvom polčase potrápiť. Potom sa klasicky ukázala ich väčšia kvalita. Majú tri Američanky a sú vyhratejšie. Nám navyše dochádzali sily. Mali sme koronu a veľa nás netrénovalo. Škoda toho druhého polčasu. Desať bodov je málo,“ priznala najlepšia strelkyňa Popradu, autorka jedenástich bodov Mariana Tetemondová. Učiteľka v materskej škôlke bola ešte necelé dve hodiny pred úvodným rozskokom v práci, no úbytok fyzických síl pociťovala predovšetkým kvôli poldruhamesačnému tréningovému výpadku. Kondičný deficit bol podľa trénera Tibora Kmetoniho počas druhého polčasu citeľný na celom tíme.

Celý prvý polčas bol z našej strany dobrý a s tým výkonom som bol spokojný. Dievčatá kolektívne bránili a padli nám strely zvonku. Bohužiaľ, po prestávke nám začali ubúdať sily a potom to bolo už iba o tom, o koľko prehráme. Bolo tam veľa zbytočných strát, ktoré pramenili z kyslíkového dlhu. Mrzí ma, že sme opäť neboli kompletní a pre zranenia chýbali dve dievčatá (Drobná a Barillová). Verím, že v nasledujúcich zápasoch nám opäť pomôžu,“ zaželal si popradský kormidelník.

Zďaleka kompletný nebol ani tím Young Angels. Vlažný úvod zápasu však nebol dôsledkom nedostatku síl, ale mentálneho nastavenia.

Hlavne ma mrzí, že to čo sme si povedali v šatni, v nej aj zostalo. Nastúpili sme nekoncentrovane v obrane a inkasovali sme ľahké koše,“ poznamenal v súvislosti s nevydareným úvodom tréner Radko Dvorščák, ktorého tím v úvode potiahla aspoň dominantná Flukerová. „Je jasné, že v jej osobe máme v porovnaní s Popradom veľkú výhodu. Je našou silnou päťkou, ale zároveň ma mrzí, že musíme v takomto zápase hrať tak, aby skórovala iba ona. V druhom polčase dievčatá ukázali, že vedia hrať basketbal a začali výrazne lepšie brániť. Každopádne, štvrťfinále máme za sebou a teraz sa poctivo pripravíme na veľmi náročnú sériu proti Čajkám.

Paradoxom je, že hoci sa v prvom polčase na košickej strane strelecky darilo hlavne trojici Američaniek, náskok Young Angels začal výrazne narastať až po tom, čo ich už nechal tréner Dvorščák oddychovať na semifinále.

Teší ma, že Slovenky priniesli z lavičky energiu a zápas si užívali. Vieme však, že ak chceme uspieť proti silnejším súperom, tak musíme minimalizovať hluché momenty. V útoku body dať vieme, ale musíme zodpovedne brániť. To sa nám v druhom polčase darilo a desať inkasovaných bodov je dobrá vizitka,“ pochválil druhopolčasové zlepšenie košický kormidelník.

Úvod nám ušiel a nevedeli sme sa chytiť v obrane. Nekomunikovali sme a dostali sme veľa ľahkých striel. Popradčanky hrali doma a v tomto prostredí to majú predsa len nastrieľané. Po prestávke to už bolo o inom. Domáce trochu zvoľnili a my sme si presadili svoje kvality,“ poznamenala rozohrávačka Emma Dulovičová, ktorá zaznamenala v druhom polčase dvanásť zo svojich štrnástich bodov. „Som rada, že mi to napadalo, pretože v posledných zápasoch som sa celkom trápila. Tento zápas som si užila.

Košičanky celkovo splnili úlohu postupu do semifinále bez vážnejších problémov a môžu sa tak začať pripravovať na sériu proti Piešťanským Čajkám. Sezóna sa však neskončila ani pre Popradčanky, ktoré čakajú boje o piate až ôsme miesto.

Teraz nás čaká veľmi nepríjemný Slovan. Zdolali sme ich doma i vonku, ale nemôžeme to podceniť. Osobne verím, že ak budeme v plnej sile, tak môžeme zabojovať o piate miesto,“ vyslovil sa tréner Tibor Kmetoni a boj o piatu priečku láka aj Marianu Tetemondovú. „Bolo by to super. Sme veľmi mladý tím a piate miesto by bolo aj z pohľadu ďalších sezón výbornou motiváciou.