veolia-102022

Košickú bitku „o Šamorín“ vyhralo CBK, Anjelky sa už do mesta nevrátia

Autor: Jozef Cyprián

V prvom košickom derby po návrate do zrekonštruovanej Starej jazdiarne dokázal omladený tím Young Angels zaskočiť skúsenejšie družstvo CBK a odvážny vstup do zápasu ho naštartoval k víťazstvu 78:73. Podobný scenár sa sprvoti opakoval aj v úvode odvetného súboja v rámci nadstavbovej časti o 5. až 8. miesto.

Hráčky v žlto-modrých dresoch viedli po ôsmich minútach o jedenásť bodov, no to súpera z Ťahanoviec zdravo nabudilo a v závere tretej štvrtiny sa už žlto-čierna strana haly tešila z devätnásťbodového náskoku. Za zdanlivo strateného stavu ešte Anjelky zabojovali, dotiahli sa na rozdiel siedmich bodov, no prehru neodvrátili a napokon prehrali o dvanásť.

Bolo to trochu kolísavé, ale chceli sme vyhrať a to sa podarilo. Nevyšiel nám úvod, ale našťastie nám neodskočili tak, aby sme ich nevedeli dobehnúť. Otočili sme to ešte v prvom polčase a potom sme odskočili. Mohlo to byť aj výraznejšie, ale nepadali nám trojky. Stále je to pre nás nová hala a potrebujeme si ešte zvyknúť,“ priznala autorka štrnástich bodov Radoslava Nigutová. Pre hráčky CBK išlo o tretí extraligový duel v zrekonštruovanej hale v centre mesta, pričom svoju bilanciu v nej upravili na 2–1. „Pre nás je to hlavne bližšie ako do Šace, je tu lepšia atmosféra a tým pádom sa tu hrá lepšie.

Atmosféra derby zápasu bola fajn aj podľa hosťujúcej Tamary Mandelíkovej.

Počas minulého zápasu s CBK to však bolo predsa len ešte lepšie. Viac to tu žilo, teraz to také intenzívne nebolo. Na palubovke a ani v hľadisku. Hlavne sme však vtedy vyhrali a to sa nám teraz nepodarilo,“ povzdychla si pivotka Young Angels, ktorá bola s 27 bodmi najlepšou strelkyňou zápasu. Z pohľadu výkonu ju mrzela slabá agresivita. „Videli sme, že akonáhle sme v tomto pridali, tak to vyzeralo oveľa lepšie. Bohužiaľ sme sa v úvode druhého polčasu úplne zbytočne vystresovali a súperky nám odskočili. Tréner nám potom povedal, aby sme do toho dali všetko a dokázali sme sa zlepšiť. Ja osobne som chcela veľmi vyhrať a odvďačiť sa trénerovi za to, čo pre nás robí celú sezónu.

Spomínaný tréner Daniel Jendrichovský označil za zlom zápasu záver druhej štvrtiny. „Po našich hlúpych chybách sme si v podstate dali šesť bodov a mrzí ma, že dievčatá sa tohto zápasu zbytočne báli. Netýkalo sa to paradoxne najmladších hráčok. Strach v druhej a tretej štvrtine rozhodol zápas. Svoj vlastný zápas hrali Szmereková a Mandelíková a to jediné nás držalo v akej takej vyrovnanej pozícii. Súper nám však pod našim košom doskočil 19 lôpt a skóroval z toho 18 bodov z druhých šancí. To nás topí vo väčšine zápasov. Výškovo ani silovo na CBK nemáme, ale je to o bojovnosti. Súperky chceli tie lopty viac a zaslúžene vyhrali. Rozhodli skúsenosť súpera a náš strach. Vo dvoch hráčkach sa to vyhrať nedá.

Ku cti hosťujúceho tímu slúži, že sa nenechal položiť ani v čase takmer dvadsaťbodového manka. Za stavu 63:56 sa dokonca črtala záverečná dráma.

Za toho stavu sme trikrát nedoskočili loptu a Nigutová ich upokojila poodskočením na deväť bodov. To zahasilo naše nádeje a definitívne nás zlomili. Mladé dievčatá majú nárok na slabšie zápasy, pretože nemôžeme čakať od šestnásť a sedemnásťročných hráčok, že budú hrať všetky zápasy na svojej najvyššej úrovni,“ realisticky poznamenal Jendrichovský.

Jeho náprotivok Vladimír Karnay pred zápasom apeloval na potrebu dobrého úvodu. Podobne ako v predošlom derby, aj teraz sa však stal presný opak.

Čudujem sa, že takto vyzreté hráčky boli tak nervózne. Young Angels o nič nešlo a mohli nás iba potrápiť. Miestami nám chýbalo nasadenie v obranných činnostiach a súperky strieľali veľmi ľahké koše. Podstatné však je, že sme to zvládli a splnili sme náš cieľ v podobe zisku piateho miesta pred play-off. Ešte nás čaká zápas v Trenčíne, ktorý pod košmi UMB sympaticky hrýzol, ale zaváhanie si jednoducho nemôžeme pripustiť,“ skonštatoval ostrieľaný trénerský bard. V jasnejšej jazde za víťazstvom brzdila jeho hráčky žalostná streľba spoza perimetra. Zo štrnástich trojkových pokusov sa ujala jediná strela Lucie Kašperanovej. „Streľba zvonka je našou silnou zbraňou, ale teraz nám vôbec nešla. Strely vypadávali z koša a chcelo to väčšie oblúky. Chcelo to viac pokoja. V kľúčových momentoch sme však zabrali v obrane a tretia štvrtina bola z pohľadu defenzívy a rýchleho protiútoku vynikajúca. V jednom momente som tam postavil iba malé hráčky a tie to natiahli na takmer 20 bodov.

Súboj košických rivaliek bol zároveň bojom o piatu priečku, ktorá znamená štvrťfinálovú sériu proti najslabšiemu tímu elitnej štvorky – Šamorínu.

Trúfame si, ale potrebujeme vyhrať prvý zápas so Šamorínom. Basketbalovo na nich máme, musíme si však veriť,“ upozornil Karnay a na blížiace sa play-off sa už teší aj Nigutová. „Teraz ešte potrebujeme vyhrať v Trenčíne a potom chceme zabojovať o štvrté miesto. Šamorínčankam chceme ukázať, že nie sú lepšie a máme na nich.

Young Angels čaká podľa všetkého séria proti Ružomberku a scenár tohto štvrťfinále je vzhľadom na vekové zloženie súčasného tímu „anjelok“ jasne daný.

My sme z extraligy v podstate odišli a nemáme nejaké ambície. So Šamorínom sme možno mohli hrať vyrovnanejšie zápasy ako proti Ružomberku, ale našou prioritou sú mládežnícke kategórie. Sezónu budeme hodnotiť podľa výsledkov pyramídy a nie podľa výsledku áčka,“ skonštatoval Daniel Jendrichovský.

Všetko mohlo byť samozrejme inak, nebyť známej kontumácie spojenej s nenastúpením na zápas proti Šamorínu.

Tá kontumácia musela prísť, pretože inak by sme to vôbec nedohrali. Stále sa ukazuje, že hrať toľko súťaží naraz je nad naše možnosti. Aj teraz sme museli poslať juniorské mužstvo na Ivanku a viaceré hráčky do Čane. Výsledkom toho sú aj takéto prehry. Ušetrili sme peniaze pre mládež, ale má to svoju cenu,“ podotkol generálny manažér tradičného košického klubu. Ako ďalej doplnil, sobotňajšia návšteva bývalej Angels Arény bola v podaní jeho tímu v aktuálnej sezóne určite poslednou. „Tento ročník dohráme určite v Šaci. Tento boj s primátorom som prehral a dnes som si vypil kalich horkosti do dňa. Do haly, v ktorej som strávil celý svoj život, som teraz prišiel ako nechcený hosť. Kritika spôsobila iba urazenosť a riešenie sa nehľadá. Zrušil som teda aj všetky plánované reprezentačné a medzinárodné turnaje MEL Ligy, ktoré sme tu chceli odohrať. Ak ich zorganizujeme, tak jedine v Šaci.