veolia-102022

Le Claireová sa lúčila so slzami v očiach, namiesto kapustnice ju čaká moriak

Autor: Jozef Cyprián

Basketbalistky favorizovaných Piešťan to nemajú v košickej Angels Aréne jednoduché. V novembri tam potrebovali k víťazstvu 75:72 až predĺženie a aj v stredajšom súboji 14. kola museli bojovať až do posledných sekúnd.

Dravé „anjelky“ nastrieľali v prvom polčase šesť trojok a do šatne odchádzali so sedembodovým náskokom. Ešte päť minút pred koncom štvrtej štvrtiny bol stav vyrovnaný.

Opäť to nebolo ľahké,“ priznal tréner Čajok Richard Kucsa. „Išlo o veľmi ofenzívny zápas a Košičankám to v úvode padalo. Potom sme sa však vyrovnali a v druhom polčase sme našou rotáciou naklopili misky váh na našu stranu. V tejto hale sa nevyhráva ľahko a my sme to dokázali druhýkrát. Som teda rád.

Podľa domácej trénerky Zuzany Žirkovej sa v závere presadili väčšie skúsenosti širšej lavičky súpera, no kľúčovým faktorom bol pomer doskokov 20:53.

Bol to skvelý zápas. Pri našej súčasnej rotácii to už bolo na nás v závere dosť. Rozhodol jediný podstatný rozdielový faktor, ktorým bol tentoraz doskok. Hrali to cez doskočené lopty a druhé šance,“ zhodnotila Žirková.

Status hviezdy stretnutia si prisvojila jediná legionárka v žlto-modrých radoch Allison Le Claire. Rodáčka z Green Bay vo Wisconsine nastrieľala už v prvom polčase 21 bodov, zápas napokon ukončila s bilanciou 27 bodov, 7 asistencií a 4 doskoky.

Mala dobrý deň a určite sa chcela vo svojom poslednom zápase ukázať. V prvom polčase nám robila evidentné problémy a som rád, že sme to po prestávke zvládli lepším spôsobom,“ okomentoval výkon streleckej líderky Košíc tréner Piešťan Richard Kucsa.

Tak ako naznačil, pre Le Clairovú išlo o rozlúčku s Košicami i slovenskou extraligou.

Cez zápas som si to užívala, ale po ňom to na mňa doľahlo,“ priznala Američanka s vlhkými očami. „Áno, tlačia sa mi slzy do očí a dôvodom je fakt, že som sa tu cítila výborne. Som naozaj smutná, že odchádzam. Na tento klub nemôžem povedať krivé slovo, ale takto sme to mali dohodnuté už vopred. Vo štvrtok cestujem domov do Ameriky a odštartujem novú životnú etapu. Tú po basketbalovej kariére. Po návrate domov si budem hľadať novú prácu.

Allison Le Clairová dodávala košickej hre potrebnú rozvahu a aj jej výkon proti Piešťanom dokázal, že bude mladému tímu Košíc chýbať.

Tak to už býva. Človek sa vie na svoj posledný zápas vyhecovať a bolo tomu presne tak,“ poznamenala na margo skvelého výkonu americkej rozohrávačky Z. Žirková. „Určite nám bude chýbať. Bola už zapracovaná do tímu a ak by aj namiesto nej prišiel niekto iný, začneme v tomto smere od znova. Budeme však bojovať ďalej.

Na svoj posledný zápas kariéry bude Le Clairová spomínať so zmiešanými pocitmi.

Neznášam prehry, ale som hrdá na to, ako dievčatá bojovali. Tentoraz to nevyšlo, ale bol to vyrovnaný zápas a verím tomu, že nabudúce to zvládnu baby s víťazným koncom,“ vyslovila sa s optimizmom v hlase.

V košickej šatni totiž našla družstvo plné talentu. „Bola to pre mňa výborná skúsenosť. Dievčatá sú nesmierne talentované a snažila som sa im pomôcť v ich raste. Môžem povedať, že tím napreduje a ak ostane pohromade, tak môže o pár rokov útočiť na majstrovský titul. Chce to len čas a pribúdajúce skúsenosti.“

Scenár predvianočného odchodu bol vopred jasne daný, no Američanke sa z východu Slovenska neodchádza ľahko.

Chýbať mi budú hlavne títo ľudia. Prijali ma tu ako svoju. Snažili sa mi všetko prekladať, ukazovali mi pekné miesta a dúfam, že ostaneme v kontakte,“ vyjadrila želanie Le Clairová, ktorá sa však zároveň teší na sviatky roka strávené s najbližšími. „Oslavujeme to s celou rodinou. Zídeme sa všetci, sledujeme televíziou, dáme si dobre jedlo a jednoducho relaxujeme.

Z pohľadu zvykov ju čakajú typické americké sviatky. „Moriak hrá hlavnú rolu počas novembrového vďakyvzdania, ale miesto mu patrí aj na štedrovečernom stole. K tomu patria šťuchané zemiaky. Dievčatá mi vraveli, že na Slovensku je typická nejaká kapustová polievka, ale jej presný názov som si nezapamätala. Bol totiž dosť zvláštny (pousmiala sa pri pokuse o definovanie kapustnice). Vyskúšala som tu však viacero slovenských jedál a bolo to veľmi dobré,“ vyslovila sa úprimným tónom Allison Le Clairová a svojim – dnes už bývalým – spoluhráčkam vyslala na rozlúčku tento odkaz: „Bojujte! Neprestávajte bojovať. Ste mladé, máte talent a aj po prehrách sa musíte sústrediť vždy len na ten najbližší zápas. Toto je cesta, ktorá vás privedie k úspechu.

Trénerka Zuzana Žirková sa s takýmito slovami stotožňuje, no zároveň vie, že ani v novom roku to nebude z pohľadu Young Angels o lízaní medu.

Rok 2019 bol pre náš klub veľmi turbulentný. Bohužiaľ, bojujeme s tým, čo máme a z pohľadu mesta Košice nemáme podmienky na adekvátnej úrovni. Čo je však horšie, nemyslím si, že sa to v ďalšom roku nejako zmení,“ zakončila v neveselom duchu košická trénerka.